Novinky

Možné riešenie Fermiho paradoxu

0 0


Fermiho paradox je zjavný rozpor medzi očakávaním, že inteligentný život by mal byť vo vesmíre bežný, a nedostatkom akýchkoľvek dôkazov o tom.

Jedným z možných riešení tejto hádanky je hypotéza zoo, ktorá navrhuje, že mimozemské civilizácie existujú, ale zámerne sa pred nami skrývajú, možno preto, aby nezasahovali do nášho vývoja alebo aby nás mohli pozorovať ako súčasť kozmického experimentu.

Hypotézu zoologickej záhrady prvýkrát navrhol John Ball v roku 1973, ktorý tvrdil, že každá dostatočne vyspelá civilizácia bude mať schopnosť utajiť svoju prítomnosť pred menej vyspelými a že by to mohla byť bežná etická alebo praktická voľba medzi takýmito civilizáciami.

Napísal: „Spokojní sú s tým, že nás nechajú na pokoji, možno kým nedosiahneme určitú úroveň zrelosti alebo technológie, kedy sa nám odhalia“.

Existuje niekoľko možných dôvodov, prečo by sa mimozemská civilizácia mohla rozhodnúť prijať hypotézu zoo. Jedným z nich je hlavná smernica, koncept popularizovaný sci-fi seriálom Star Trek, ktorý uvádza, že by sa nemalo zasahovať do prirodzeného vývoja iných kultúr alebo spoločností.

Ďalším je princíp predbežnej opatrnosti, ktorý naznačuje, že akýkoľvek kontakt s neznámou civilizáciou môže mať nepredvídateľné a potenciálne škodlivé následky pre nich aj pre nás.

Tretím je vedecká zvedavosť, z ktorej vyplýva, že pozorovanie civilizácie bez ovplyvňovania môže poskytnúť cenné poznatky o jej histórii, kultúre, psychológii a biológii.

S hypotézou o zoologickej záhrade však existuje aj niekoľko problémov a výziev. Jedným z nich je koordinačný problém, ktorý sa pýta, ako by sa viaceré mimozemské civilizácie mohli dohodnúť na spoločnej politike ukrývania sa pred nami a ako by ju mohli medzi sebou presadiť.

Ďalším problémom je motivácia, ktorá spochybňuje, prečo by sa o nás mimozemská civilizácia vôbec zaujímala a prečo by nemala záujem s nami komunikovať alebo interagovať.

Tretím problémom je únik, ktorý poukazuje na to, že skrývanie sa pred nami nemusí byť ľahké alebo spoľahlivé a že môžu existovať známky ich existencie alebo aktivít, ktoré by sme mohli odhaliť pomocou našej súčasnej alebo budúcej technológie.

Jedným zo spôsobov, ako otestovať hypotézu zoo, je hľadať také známky úniku, ako sú umelé rádiové signály, megaštruktúry, kozmické lode, sondy alebo artefakty.

To je hlavný cieľ SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), ktorý už desaťročia bez úspechu skenuje oblohu.

To však nevyhnutne neznamená, že hypotéza zoo je nepravdivá, pretože je možné, že mimozemské civilizácie používajú pokročilejšie alebo tajnejšie spôsoby komunikácie alebo inžinierstva, ktoré nedokážeme odhaliť ani rozpoznať.

Ďalším spôsobom, ako otestovať hypotézu zoo, je pokúsiť sa z nej vymaniť posielaním správ alebo signálov, ktoré by mohli upútať ich pozornosť alebo vyprovokovať ich reakciu.

Toto je hlavná myšlienka METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence), ktorá od roku 1974 posiela zámerné prenosy blízkym hviezdam. Tento prístup je však kontroverzný a riskantný, pretože by nás mohol vystaviť nepriateľským alebo škodlivým mimozemšťanom alebo porušiť ich pravidlá či preferencie. .

Hypotéza zoologickej záhrady je jedným z najpravdepodobnejších riešení Fermiho paradoxu, no zároveň je jedným z najťažších a najneistejších na overenie. Znamená to, že nie sme vo vesmíre sami, ale sme izolovaní a ignorujeme ho.

Jediný spôsob, ako zistiť, či je to pravda alebo nie, je neustále skúmať a hľadať dôkazy o mimozemskej inteligencii, či už hľadaním známok ich prítomnosti, alebo sa ich snažiť priamo kontaktovať.

Originál článok: https://anomalien.com/the-zoo-hypothesis-or-nothing-a-possible-solution-to-the-fermi-paradox/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj: https://pixabay.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.