Novinky

Priemysel pomarančového džúsu v kríze

0 0

Pracovník na farme s citrusovými plodmi oddeľuje mandarínky na predaj 6. júna 2024 v Piedade dos Gerais v štáte Minas Gerais v Brazílii.

Pedro Vilela | Getty Images Novinky | Getty Images

Priemysel pomarančového džúsu sa otriasa.

Ceny základných raňajok nedávno vyšplhal na čerstvé historické maximáotrasený dokonalou búrkou z klimaticky poháňané extrémne počasiepretrvávajúce obmedzenia ponuky a citrusové ochorenie známe ako greening.

Rast cien sa koncom minulého mesiaca prudko zrýchlil po výskumnom stredisku Fundecitrus varoval že Brazília, najväčší svetový výrobca a vývozca pomarančového džúsu, bola pravdepodobne na dobrej ceste zaregistrovať jednu z najhorších úrod pomarančov za viac ako tri desaťročia.

Kríza dokonca podnietila niektorých výrobcov pomarančového džúsu a mixérov, aby preskúmali, či je možné na riedenie nápoja použiť alternatívne ovocie, ako sú mandarínky, jablká a hrušky.

„Bez krátkodobého riešenia v nedohľadne a s rizikom zhoršenia chorobných stavov zostáva situácia kritická,“ povedal Kees Cools, prezident Medzinárodnej asociácie ovocných a zeleninových štiav (IFU), e-mailom pre CNBC.

Fľaše pomarančového džúsu Simply Orange sú vystavené na predaj v obchode s potravinami 28. septembra 2023 v Los Angeles v Kalifornii.

Mario Tama | Getty Images Novinky | Getty Images

Mrazený koncentrovaný pomarančový džús futuresobchodovaná na Intercontinental Exchange v New Yorku, v pondelok uzavrela na 4,29 USD za libru – takmer dvojnásobok ceny registrovanej pred rokom.

Referenčný kontrakt v posledných týždňoch znížil zisky, keď 28. mája klesol z vnútrodenného maxima takmer 5 dolárov za libru.

Čo sa deje?

Analytici z výskumnej skupiny Mintec tvrdia, že Brazília, ktorá hrá a nesmierne vplyvnú úlohu pri formovaní priemyslu pomarančového džúsu typicky produkuje asi 300 miliónov škatúľ pomarančov (každá s hmotnosťou približne 40,8 kilogramu) na cyklus. Ale…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/06/18/disease-drought-and-fruit-switching-orange-juice-industry-in-crisis.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.