Novinky

Protesty RN prispievajú k Macronovmu politickému hazardu

0 0

Demonštrant oblečený celý v čiernom odkopne nohou puk slzného plynu, ktorý polícia vystrelila ich smerom počas demonštrácie proti fašizmu a strany Národné zhromaždenie vo francúzskom Lyone 16. júna 2024.

Matthieu Delaty | Afp | Getty Images

Predvolebná kampaň vo Francúzsku odštartovala seriózne v pondelok po víkende násilných celonárodných protestov proti krajne pravicovému Národnému zhromaždeniu alebo RN, ktorého rekordy Európsky parlament získava vyvolal rýchle hlasovanie.

Státisíce demonštrantov vyšli v sobotu do ulíc, aby protestovali proti rastúcemu nacionalistickému cíteniu, ku ktorému sa hlási predstaviteľka strany Marine Le Penová a jej 28-ročný chránenec, prezident RN Jordan Bardella.

Podľa odhadov polície pochodovalo v Paríži a ďalších mestách po celej krajine približne 250 000 ľudí po tom, čo odborové zväzy a skupiny za ľudské práva zvolali protesty. cituje francúzsky Le Monde noviny. Odborový zväz CGT pre CNBC uviedol, že v sobotu napočítal 640 000 demonštrantov po celej krajine.

Demonštranti sa zhromaždili počas zhromaždenia proti krajnej pravici v Paríži 15. júna 2024.

Lou Benoist | Afp | Getty Images

Nepokoje, pri ktorých polícia nasadila proti niektorým demonštrantom slzotvorný plyn, prispeli k ďalšiemu týždňu nepokojov vo Francúzsku Bombastické rozhodnutie prezidenta Emmanuela Macrona rozpustiť parlament po strmých prehrách jeho renesančnej strany vo voľbách do Európskej únie.

Národná rely sa práve koná vedie v prieskumoch verejnej mienky s 35 %, pričom do prvého kola hlasovania 30. júna ostávajú necelé dva týždne. Na druhom mieste je ľavicový New Popular Front s 26 %, zatiaľ čo Macronova renesancia je momentálne tretia s 18 %, s druhým kolom termín hlasovania je 7. júla.

Krajne pravicová väčšina by pre Francúzsko označila „neprebádané územie“ s „veľkými rizikami poklesu,“ povedal pre CNBC Mujtaba Rahman, výkonný riaditeľ Eurasia Group pre Európu.

Pravdepodobnejšie je však…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/06/17/french-elections-rn-protests-add-to-macrons-political-gamble.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.