Novinky

Inflácia v Spojenom kráľovstve, apríl 2024

0 0

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou – hlavnými výrobcami potravinových komodít a energií – narušila globálnu výrobu, obchod a dodávky v týchto oblastiach, čo viedlo k prudkému nárastu cien.

Solstock | E+ | Getty Images

Inflácia v Spojenom kráľovstve bola horšia, než sa očakávalo, v apríli klesla na 2,3 %, uviedol v stredu Úrad pre národnú štatistiku, čo prinútilo obchodníkov ustúpiť od stávok na júnové zníženie úrokovej sadzby od britskej centrálnej banky.

Titulok sa znížil z 3,2 % v marci. Aprílová tlač znamenala prvý prípad, keď bola inflácia nižšia ako 3 % od júla 2021 a priblížila sa k cieľu 2 % Bank of England.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters napriek tomu očakávali v apríli strmší pokles na 2,1 %.

Inflácia služieb – kľúčové meradlo, ktoré BOE sleduje z dôvodu dominancie tohto sektora v hospodárstve Spojeného kráľovstva a jeho vplyvu na domáce zvyšovanie cien – sa zmiernila len mierne na 5,9 % zo 6 %. To nesplnilo prognózu 5,5 % z prieskumu agentúry Reuters a britskej centrálnej banky.

Jadrová inflácia, bez energií, potravín, alkoholu a tabaku, klesla v apríli na 3,9 % zo 4,2 % v marci.

V dôsledku medziročného poklesu cien energií sa všeobecne očakával dramatický pokles celkovej sadzby. Investori sa namiesto toho mali zamerať na jadrovú infláciu a infláciu služieb, po tom, čo politici BOE naznačili, že by boli ochotní znížiť úrokové sadzby niekedy v lete, ale zdôraznili, že načasovanie bude závisieť od čerstvých údajov.

Po tlači peňažné trhy znížili pravdepodobnosť júnového zníženia sadzieb len na 15 %, z 50 % na začiatku dňa.

júnový rez „nepravdepodobný“


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/05/22/uk-inflation-april-2024.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.