Novinky

Všetci oslavujú dobyvateľského hrdinu

0 0

Nasledujúci text obsahuje spoilery pre „Boom“.

Malo by byť samozrejmosťou, že každá nová séria potrebuje čas, aby našla svoje základy, aj keď ide o oživenie už rozbehnutého hitu. Prvé tri epizódy „nového“ Doctor Who boli zábavné, ale nie bez ich vlastných zvláštností, kvôli ktorým je ťažké ich milovať. Teraz nastal čas, aby Steven Moffat, najlepší spisovateľ seriálu 21. storočia, ukázal, čo táto nová sezóna dokáže. Je tu obvyklá miera predvádzania a chytrosti, ale je ťažké poprieť mužovu genialitu, keď píše prvú skutočnú klasiku éry Disney+. Krvavé peklo.

„Boom“ vtiahne Doktora a Ruby do najmenšieho kúta vojny a nechá ju hrať sa v mikrokozme. Toto je nahnevaný príbeh o tom, ako peniaze, moc a krutosť robia ľudí neľudskými, a je to druh epizódy Doctor Who vyniká v. Tento príbeh nespochybňuje nezmyselnosť vojny a prečo sú peniaze motorom, ktorý ju drží v chode. Jeho rámovanie môže byť moderné – slovo „algoritmus“ sa tu používa príliš veľa – ale jeho ústredná téza je nadčasová.

Dvaja vojaci na bojisku.

Bad Wolf / BBC Studios

Na bojisku v pustatine na Kastarian 3 kráčajú dvaja militarizovaní anglikánski duchovní späť na základňu. Carson (Majid Mahdizadeh-Valoujerdy) vedie svojho priateľa Johna Francisa Vatera (Joe Anderson), ktorý bol v boji oslepený, čo je zranenie, z ktorého sa bude zotavovať štyri týždne. V diaľke zbadajú sanitku, ale zdá sa, že sa jej boja a chcú ju obísť. Carson stráca pôdu pod nohami a skĺzne do malého krátera, čím aktivuje pozemnú mínu, ktorá ho okamžite zničí. Rušenie privolá sanitku, tankové zariadenie s veľkou obrazovkou s očividne priateľskou avatarkou (Susan Twist), ktorá vstrekuje svoje úponky do Vatera, čím identifikuje jeho zranenie. Rozhodne, že štyri týždne sú neprijateľné množstvo času na zotavenie a namiesto toho ho ukončí. Jeho výkrik začuje Doktor, ktorý sa rozbehne z TARDIS, aby pomohol, ale nakoniec položí jednu nohu na tú istú mínu, ktorá zabila Carsona.

Ruby prichádza, aby našla doktora zamrznutého na mieste a požiadala ju, aby opísala, na čom stojí: Villengardská baňa. Je to protipechotná výbušnina vyrobená notoricky známym výrobcom zbraní, o ktorom sa Moffat už niekoľkokrát zmienil. Doktor požiada Ruby, aby mu našla niečo ťažké, čo by mohol držať, aby mohol presunúť svoju váhu a zložiť nohu bez toho, aby spustil mínu. Čo nájde, sú Vaterove zhutnené pozostatky priskrutkované k AI nádobe obsahujúcej simulakrum Vatera. Doktor požiada Ruby, aby mu ho hodila, ale ona sa namiesto toho rozhodla prejsť v dosahu výbuchu a odovzdať ho. Potvrdzuje to dynamiku, že keď sa Gatwov doktor uvoľnil z úlohy hrdinu s veľkou hruďou, vstúpila Ruby, aby zaplnila prázdnotu.

Baňa si však nie je istá, či je Doktor životaschopným cieľom, a tak zostáva zmrazená na hranici aktivácie. Villengardove zbrane sú notoricky kruté a spoločnosť vytvorila bojový algoritmus na obmedzenie počtu tiel v bojovej zóne naraz, pričom zároveň preťahuje vojny so ziskom a na neurčito. Poskytuje spoločnosti licenciu na zabíjanie zranených, namiesto toho, aby míňala hotovosť na ich liečenie.

Obrázok SpliceObrázok Splice

Bad Wolf / BBC Studios

Pred smrťou sa Vater rozprával so svojou dcérou Splice (Caoilnn Springall), ktorá bola privedená do vojny, keďže sa o ňu nemal nikto iný postarať. Kým bol jej otec na hliadke, bola ponechaná v starostlivosti Mundyho (Varada Sethu), vojaka nižšej hodnosti v armáde. Ale ona sa snaží dosiahnuť posledné miesto svojho otca označené GPS. Prichádza a spúšťa hologram pripojený k Vaterovým pozostatkom, ktorý dáva jeho dcére uznanie.

Čoskoro nato Mundy vystopuje svojho neposlušného zverenca a je schopná vysvetliť zvyšok sprisahania posádke TARDIS. Anglikáni bojujú šesť mesiacov vo vojne proti nepriateľovi, ktorého nikdy nevideli ani nepočuli. Mundy a Doktor sa hádajú o povahe náboženstva a o tom, ako viera – vo viac než len vyššiu moc – pomáha vytvárať ochotný materiál pre vojnový mlynček na mäso. Mundy je skeptická voči Doktorovi a Ruby, ale rýchlo ju presvedčí, keď doktora naskenuje, aby zistila, že len tak nevybuchne na baňu. Ako komplexná časopriestorová udalosť, aktivácia bane ho nielen zabije, ale zničí polovicu planéty. Zhoršuje sa to: Mína vyprší časový limit a po aktivácii koktania aj tak zhasne.

Po zistení fracasov príde sanitka a zasekne svoje hrozivé úponky do doktora. Ruby, ktorá opäť odmietla dovoliť komukoľvek inému ovládať rozprávanie, schmatne Mundyho pušku a bezvýsledne sa pokúsi rozptyľovať. Mundy povie Ruby, aby ju zastrelila použitím najnižšieho nastavenia rife, ktorý by pritiahol sanitku bez toho, aby to bolo smrteľné. Keď sa však Ruby zameria, Canterbury (Bhav Joshi) prichádza práve včas, aby nesprávne odhadol scénu a zastrelil Ruby, aby bránil svojho spolubojovníka. Ruby, na pokraji smrti, vytvára viac snehu, ale rýchlo mizne

Doktor vyriešil problém, ktorý spočíva v tom, že na planéte nie je žiadny nepriateľ – je neplodná. Villengardov algoritmus posiela vojakov, aby zomreli s pascami, ktoré si sami kúpili a pravdepodobne umiestnili. Jediným riešením je vzdať sa, ale to nie je niečo, čo je Mundy ochotný alebo splnomocnený urobiť, takže Doktor musí nájsť dôkaz, ktorý ukáže vyššiemu duchovnému. Použije AI Vatera, apeluje na svoju otcovskú povinnosť a na všetko, čo ľudstvo ostalo vo vnútri, aby prehľadal vojenskú databázu, aby našiel dôkaz, že žiadny nepriateľ neexistuje.

Prichádzajú ďalšie sanitky v snahe premôcť ľudí v kráteri a hrozia na nich všetkých. Ako Mundy a Canterbury hovoria, ten druhý je náhle rozdrvený z dôvodov, ktoré sa scvrkávali na… sme v posledných minútach epizódy. V chaose to vyzerá, že je všetko stratené, ale keď AI Villengard premieta hologram, rýchlo ho prevezme Vater, ktorého láska k jeho dcére, dúfajme, spustila nejakú spätnú väzbu, ktorá ukončila vojnu a vyradila baňu. Po skončení vojny je Ruby vzkriesená sanitkou a štyria preživší si môžu vychutnať krásny výhľad na oblohu nad Kastarian 3.

Doktor má dokonca čas spomenúť „nevrúcneho starého muža“, ktorý mu raz povedal, že „to, čo z nás prežije, je láska“. To je odkaz na dielo notoricky štipľavého básnika Philipa Larkina Hrobka Arundel, ktorá odkazuje na dlho rozpadnutú sochu dvoch ľudí ležiacich v štáte. Doktor spomína, že Splice môže mať pred sebou svetlú budúcnosť a pripravuje sa na cestu k ich ďalšiemu dobrodružstvu.

Obrázok The Doctor (Ncuti Gatwa) a Ruby Sunday (Millie Gibson)Obrázok The Doctor (Ncuti Gatwa) a Ruby Sunday (Millie Gibson)

Bad Wolf / BBC Studios

Nie je dobré miesto na to, aby som to neskôr riešil, takže dodám, že Varada Sethu bol tiež obsadený ako nový spoločník pre Doctor Who’s druhá sezóna. Počiatočné klebety naznačovali, že nahradila Millie Gibsonovú, ale BBC minulý mesiac oznámila, že trio bude cestovať spolu. Nie je nezvyčajné, že si herec v jednej epizóde zahrá menšiu rolu a potom sa vráti ako člen hlavného obsadenia. Peter Capaldi, Karen Gillan, Freema Agyeman a Colin Baker všetci hrali jednorazové úlohy predtým, ako sa pridali ako doktor alebo ako spoločník. Nemám potuchy, či sa Mundy vráti, alebo či Sethu bude hrať novú postavu, ale nie som si istý, či bol Mundy dostatočne presvedčivou postavou na to, aby si ju znova navštívil.

Obrázok Ruby Sunday (MIllie Gibson)Obrázok Ruby Sunday (MIllie Gibson)

Bad Wolf / BBC Studios

„Boom“ je majstrovskou triedou v neustálom budovaní napätia spôsobom, ktorý Doctor Who sa len zriedka pokúšal. Nechcel by som zažívať túto úroveň stresu každý jeden týždeň, ale je to úžasná zmena oproti súčasnému stavu. Jedna vec, ktorá s epizódou úplne nefunguje, je nerovnomerné tempo. Napriek všetkému úsiliu vynaloženému na budovanie napätia sa zdá, že koniec len nastane.

Mám pocit, že Moffat bol namáhavý vzhľadom na čas, pretože posledných pár minút je len prerušených bez toľkej pozornosti, koľko by som si prial. Je zaujímavé, že inokedy Moffat napísal príbehy, ktoré sú také bezútešné, ako napríklad „Prázdne dieťa / Doktor tancuje“ a „Dosť času a času / Doktor Falls“, obe boli dvojdielne. Nie som si istý, že „Boom“ potreboval 90 minút, ale ďalších 10 alebo tak by mohlo veciam pomôcť dýchať.

Napriek tomu, že väčšinu príbehu je zakorenený na jednom mieste, Gatwov doktor stále ovláda každý záber, ktorý zaberá. Medzi ním a Millie Gibson je dostatočná chémia, takže interakcie dvojice sú úplne uveriteľné. Zvyšok obsadenia však v skutočnosti nedostane toľko času, aby sa blysol, vzhľadom na obmedzené zameranie a základné úlohy, ktoré hrajú v príbehu.

Je úplne v súlade s Moffatovým štýlom, že sa vrátil do show, ktorá je teraz vybavená rozpočtom veľkosti Disney, len aby urobil epizódu odohrávajúcu sa na jednom mieste. Ako spisovateľa vždy bavilo zviazať si jednu ruku za chrbtom a potom dovoliť týmto obmedzeniam, aby ho prinútili byť lepším. Boli to jeho švajčiarske hodinky, inteligentné príbehy a svižné dialógy, ktoré vždy zaručili, že jeho epizódy sú udalosťami. História umlčala aj jeho kritikov: Minulý rok časopis Doctor Who vyzvali čitateľov, aby ohodnotili každú vyrobenú epizódu relácie. Prekvapivo, z 10 najlepších Moffatovi sa pripísalo päťčím zhodil Roberta Holmesa, najväčšieho spisovateľa seriálu, z jeho bidla.

A ako som povedal na začiatku, „Boom“ je hrdý na to, že je prvou bona fide klasikou éry Disney+.

Susan Twist Corner

Tento týždeň si Susan Twist zahrala avatarku zlovestných sanitiek Villengard, ktoré brázdili bojisko. Doktor niekoľkokrát apeloval na Vaterovho AI homunkula s tým, že sú alebo boli obaja otcovia. Ak to nie je jasné, myslím, že šou naozaj chce, aby diváci vedeli, že Doktor je otcom s dieťaťom, ktorého miesto pobytu nie je známe. Šikovným predpokladom by bolo, že je to Susan, ktorá prevzala plášť „Tej, ktorá čaká“, alebo že je nejakým spôsobom Ruby. Jaj.

Zdroj: https://www.engadget.com/doctor-who-boom-review-all-hail-the-conquering-hero-000001420.html?src=rss

Obrázok: www.engadget.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.