Novinky

Bidenove hrozby čínskych colných sadzieb sú podľa ekonómov skôr štekot ako sústo

0 0

Americký prezident Joe Biden sa 15. novembra 2023 zúčastňuje na bilaterálnom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na sídlisku Filoli na okraji summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) vo Woodside, Kalifornia, USA. REUTERS/Kevin Lamarque

Kevin Lamarque | Reuters

The Biden administratíva tento týždeň vyslala niekoľko signálov o sprísňujúcej sa ekonomickej stratégii USA Čína.

V stredu, prezident Joe Biden sa stretol s japonským premiérom Fumiom Kishidom vo Washingtone, DC, aby oznámil posilnenú vojenskú spoluprácu medzi oboma spojencami a ukázal silu americko-japonského ekonomického vzťahu.

“Dohodli sme sa, že naše dve krajiny budú naďalej reagovať na výzvy týkajúce sa Číny prostredníctvom úzkej koordinácie,” povedal Kishida na spoločnej tlačovej konferencii s Bidenom po ich bilaterálnych diskusiách.

Začiatkom týždňa ministerka financií Janet Yellenová pri návšteve Číny sprísnila ekonomickú červenú čiaru.

Yellenová zosilnila obavy, ktoré zdieľajú Spojené štáty a členské štáty Európskej únie, že čínske spoločnosti vyrábajú nadmerná kapacita lacných produktov čistej energie, ako sú solárne panely a elektrické vozidlá. Ak nebude dostatok kupcov na dodávku, Peking by ich mohol uvaliť na globálne trhy.

USA nevylúčili budúcnosť zvýšenie taríf o čínskom dovoze, ak Peking nezačne riešiť problém nadmernej kapacity, povedala Yellen v rozhovore pre CNBC Sara Eisen po stretnutí s jej čínskym náprotivkom, vicepremiérom He Lifengom.

Čína má doteraz odmietnuté obvinenie z nadmernej kapacity ako „neopodstatnené“ a vystrelil späť že USA ohrozujú protekcionistickou obchodnou politikou, aby potlačili globálnu konkurenciu.

Vyhliadka na nové ekonomické napätie medzi USA a Čínou prichádza v čase, keď sa tieto dve krajiny snažia stabilizovať svoje už aj tak napäté vzťahy po niekoľkých rokoch minimálneho…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/04/11/bidens-china-tariff-threats-are-more-bark-than-bite-economists-say.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.