Novinky

Turecká ročná inflácia vo februári vyskočila na 67 %.

0 0

Finančné a obchodné centrum Maslak v istanbulskej štvrti Sariyer.

Ayhan Altun | Moment | Getty Images

Turecká ročná inflácia spotrebiteľských cien vo februári vzrástla na 67,07 %, informoval turecký štatistický úrad povedal pondeloknad očakávanie.

Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, očakávali, že ročná inflácia sa minulý mesiac vyšplhá na 65,7 %.

Najvyšší medziročný rast cien zaznamenal kombinovaný sektor hotelov, kaviarní a reštaurácií na úrovni 94,78 %, nasledovalo vzdelávanie o 91,84 %, zatiaľ čo v zdravotníctve to bolo 81,25 % a v doprave 77,98 %.

Spotrebiteľské ceny potravín a nealkoholických nápojov vyskočili vo februári medziročne o 71,12 % a zaznamenali prekvapivo vysoký mesačný rast o 8,25 %.

Mesačná miera zmeny inflácie v krajine od januára do februára bola 4,53 %.

Silné čísla podporujú obavy, že turecká centrálna banka, ktorá minulý mesiac naznačila, že jej bolestivý osemmesačný cyklus zvyšovania sadzieb sa skončil, sa možno bude musieť vrátiť k sprísňovaniu.

„Silnejší než očakávaný nárast tureckej inflácie na 67,1 % r/r vo februári ešte viac zvyšuje naše obavy vzhľadom na to, že prichádza na pozadí veľkého nárastu inflácie v januári a sily rastu výdavkov domácností v 4. štvrťroku,“ Liam Peach, hlavný ekonóm rozvíjajúcich sa trhov v londýnskej Capital Economics, napísal v pondelok vo výskume.

“Jadrové cenové tlaky sú naďalej horúce a ak to bude pokračovať, možnosť reštartu cyklu sprísňovania centrálnej banky sa v nasledujúcich mesiacoch len zvýši,” povedal.

Niektorí analytici predpovedali prípadný pokles inflácie až na približne 35 % do konca tohto roka. Podľa Capital Economics najnovšie údaje „zdôrazňujú, že inflačné tlaky v ekonomike zostávajú veľmi silné a naznačujú, že proces dezinflácie…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/03/04/turkish-annual-inflation-soars-to-67percent-in-february.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.