Novinky

Nórsko chce ukladať uhlík pod Severným morom

0 0

Prijímací dok v projekte na zachytávanie a ukladanie uhlíka Northern Lights, ktorý riadia spoločnosti Equinor ASA, Shell Plc a TotalEnergies SE, v Blomoyne v Nórsku v piatok 19. januára 2024.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Nórska vláda chce svetu ukázať, že je možné bezpečne vstrekovať a skladovať uhlíkový odpad pod morským dnom, pričom tvrdí, že Severné more by sa čoskoro mohlo stať „centrálnym skladovacím táborom“ pre znečisťujúce priemyselné odvetvia v celej Európe.

Zachytávanie a ukladanie uhlíka na mori (CCS) sa vzťahuje na celý rad technológií, ktoré sa snažia zachytávať uhlík z činností s vysokými emisiami, prepravovať ho na úložisko a na neurčito ho uzamknúť pod morským dnom.

Ropný a plynárenský priemysel má dlho ponúkaný CCS ako účinný nástroj v boji proti zmene klímy a znečisťujúce priemyselné odvetvia čoraz viac hľadajú spôsob, ako znížiť ukladanie uhlíka na mori. emisie skleníkových plynov otepľujúce planétu.

Kritici však majú varoval o dlhodobých rizikách spojených s trvalým ukladaním uhlíka pod morským dnom hádať sa táto technológia predstavuje „novú hrozbu pre svetové oceány a nebezpečné odvrátenie pozornosti od skutočného pokroku v oblasti klimatických zmien“.

Nórsky minister energetiky Terje Aasland bol optimistický, pokiaľ ide o vyhliadky jeho krajiny na tzv Longship projekt, ktorý podľa neho vytvorí úplný a rozsiahly hodnotový reťazec CCS.

“Myslím si, že to svetu ukáže, že táto technológia je dôležitá a dostupná,” povedal Aasland prostredníctvom videokonferencie s odkazom na zariadenie Longship CCS v malom pobrežnom meste Brevik.

„Myslím si, že Severné more, kde môžeme trvalo a bezpečne skladovať CO2, môže byť centrálnym skladovacím táborom pre niekoľko priemyselných odvetví, krajín a Európy,“ dodal.

Skladovacie nádrže v projekte na zachytávanie a ukladanie uhlíka Northern Lights, ktoré kontrolujú Equinor ASA, Shell Plc a TotalEnergies…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/03/04/climate-change-norway-wants-to-store-carbon-under-the-north-sea.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.