Novinky

Maďarsko hlasovalo za schválenie členstva Švédska v NATO

0 0

Švédsky premiér Ulf Kristersson sa v Budapešti stretáva s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, keďže Maďarsko zostáva posledným členom NATO, ktorý neratifikoval žiadosť Švédska o vstup do NATO, dňa (Foto: Balint Szentgallay/NurPhoto cez Getty Images)

Nurphoto | Nurphoto | Getty Images

Maďarsko v pondelok hlasovalo za schválenie kandidatúry Švédska na vstup do NATO, čím sa ukončili mesiace diplomatických rokovaní a ukončili členstvo Štokholmu takmer dva roky po tom, čo prvýkrát požiadalo o vstup do vojenskej aliancie.

Maďarskí poslanci hlasovali za členstvo Švédska po prekonaní dlhodobého odporu členov vládnej strany na čele s premiérom Viktorom Orbánom.

Škandinávska krajina sa stane 32. členom NATO v súlade s článkom 5 zmluvy, ktorý sľubuje, že útok na jedného člena je útokom na všetkých.

Švédsko požiadalo o vstup do NATO v máji 2022 — v rovnakom čase ako Fínsko — v historickej revízii svojej politiky vojenskej nezúčastnenosti po ruskej invázii na Ukrajinu. Jej vstup rozširuje prítomnosť NATO v severnej Európe, keďže aliancia sa snaží posilniť svoju obranu.

Zatiaľ čo drvivá väčšina členov NATO podporovala ponuku Štokholmu od jeho začiatkov, Orbán bol voči švédskej kritike maďarskej demokracie odporný. NATO vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členov pred povolením nového vstupu.

Na piatkovom stretnutí v Budapešti Orban a jeho švédsky náprotivok Ulf Kristersson sľúbili, že prekonajú svoje rozdiely, a poznamenali, že sú „pripravení zomrieť jeden za druhého“.

Krajiny tiež podpísali vojenský pakt, v ktorom Švédsko súhlasilo s predajom štyroch nových Gripenov.

26. februára 2024, Maďarsko, Budapešť: Maďarský premiér Viktor Orbán (r) hovorí počas parlamentnej schôdze pred hlasovaním o ratifikácii členstva Švédska v NATO.

Marton Monus |…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/26/hungary-votes-to-approve-swedens-nato-membership.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.