Novinky

Boj o Červené more sa rozširuje, keď EÚ zintenzívňuje svoje úsilie proti Húsíom

0 0

Boj za slobodu plavby v Červenom mori sa rozšíril po vstupe námorného obranného úsilia Európskej komisie v minulom týždni a ďalších Útoky USA a spojencov proti pozemným cieľom Húsíov cez víkend, ale doteraz spojené vojenské úsilie neodradilo útoky rebelov.

V sobotu večer Ústredné velenie Spojených štátov amerických oznámilo, že USS Mason zostrelila jednu protilodnú balistickú strelu vypustenú do Adenského zálivu z oblastí Jemenu, ktoré sú kontrolované Iránom Houthi. Ústredné velenie uviedlo, že raketa bola pravdepodobne zameraná na chemický/ropný tanker MV Torm Thor, ktorý je vlastnený a prevádzkovaný pod vlajkou USA. Loď nebola poškodená a nedošlo k zraneniu. Predstavitelia obrany povedali CNBC k 21. februáru, že došlo k najmenej 59 útokom na obchodné záujmy lodnej dopravy v Červenom mori.

Minulý týždeň sa operácia námorných síl Európskej únie (EUNAVFOR) Aspides, obranná námorná bezpečnostná operácia EÚ, pripojila k operácii francúzskeho námorníctva spolu s operáciou Prosperity Guardian pod vedením USA na ochranu slobody plavby pre lode v Červenom mori. Toto nie je prvá misia EÚ na ochranu námorného obchodu, keďže už hliadkuje vo vodách pri líbyjskom pobreží, okolo Mysu dobrej nádeje a v Perzskom zálive. EÚ však uviedla, že pohyby Červeného mora odrážajú potreba silnejšej európskej prítomnosti pri ochrane lodí pred útokmi Houthi.

Na rozdiel od USA a Spojeného kráľovstva, ktoré využívajú obranné opatrenia na ochranu komerčných plavidiel na vode a začatie útokov na pozemné ciele Houthi, operácia Aspides je výlučne na ochranu plavidiel zachytením dronov a rakiet Houthis. Nebude sprevádzať plavidlá, ako to urobila EÚ protipirátske opatrenia pri Somálskukde piráti používajú malé člny, aby sa dostali na plavidlo, čo je taktika, ktorú Húsíovia nepoužívajú.

Námorná operácia Európskej komisie je…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/25/red-sea-battle-expands-with-eu-stepping-up-its-efforts-against-houthis.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.