Novinky

Európska centrálna banka zaznamenala prvú ročnú stratu za posledné desaťročia

0 0

Nad finančným obvodom a Európskou centrálnou bankou (ECB) v nemeckom Frankfurte prší.

Thomas Lohnes | Getty Images Novinky | Getty Images

Európska centrálna banka vo štvrtok oznámila svoju prvú ročnú stratu od roku 2004, po vysokých výplatách v dôsledku vyšších úrokových sadzieb.

Vykázala straty vo výške 1,3 miliardy eur (1,4 miliardy dolárov), ktoré by boli strmšie, keby banka neuvoľnila 6,6 miliardy eur – celú svoju rezervu na finančné riziká, ktorá sa vytvorila za niekoľko rokov.

ECB uviedla, že v nasledujúcich rokoch očakáva ďalšie straty, ktoré neovplyvnia „jej schopnosť vykonávať efektívnu menovú politiku“, kým sa vráti k udržateľným ziskom.

Centrálna banka stiahla úrokové sadzby zo záporného teritória do a rekord 4% medzi júlom 2022 a septembrom 2023 v reakcii na rastúcu infláciu v dôsledku pandémie Covid-19 a čiastočnú stratu prístupu k energii Ruska po jeho invázii na Ukrajinu.

Inštitúcia utrpela zvýšené úrokové náklady na kľúčové pasíva, zatiaľ čo úrokové výnosy z aktív nedržali krok, pretože mnohé majú fixné sadzby alebo majú dlhé splatnosti, uviedla.

V roku 2023 zaznamenala čistú úrokovú stratu 7,19 miliardy eur po príjme 900 miliónov eur v roku 2022.

“Finančná sila ECB je ďalej podčiarknutá jej kapitálom a jej podstatnými účtami precenenia, ktoré na konci roka 2023 spolu dosiahli 46 miliárd eur,” uviedla centrálna banka vo vyhlásení.

Centrálna banka uviedla, že stratu prenesie do svojej súvahy, aby ju kompenzovala budúcimi ziskami. V roku 2023 nebude prerozdeľovať zisk národným centrálnym bankám eurozóny.

ECB sa osem rokov riadila politikou fiškálnych stimulov nafúkla svoju súvahu, ale v niektorých oblastiach bol vnímaný ako kontroverzný. centrálna banka začalo kvantitatívne…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/22/european-central-bank-posts-first-annual-loss-in-decades.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.