Novinky

Izraelský HDP sa v štvrtom štvrťroku uprostred vojny v Gaze znížil takmer o 20 %.

0 0

Izraelská národná vlajka nad produktom na predaj na trhu Carmel v Tel Avive v Izraeli v utorok 7. novembra 2023.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Hrubý domáci produkt Izraela sa podľa oficiálnych údajov v štvrtom štvrťroku 2023 znížil o takmer 20 %.

Pokles bol výrazne väčší, ako sa očakávalo – analytici predpovedali pokles okolo 10 % – a odráža počet obetí vojny krajiny proti Hamasu v Gaze, ktorá teraz vstupuje do svojho piateho mesiaca.

Ekonomické údaje zverejnené v pondelok “ukázali predovšetkým na pokles spotreby v súkromnom sektore a hlboký pokles investícií, najmä do nehnuteľností,” uviedli analytici Goldman Sachs vo výskumnej správe.

“Hlboký pokles HDP nastal napriek silnému nárastu spotreby verejného sektora, ako aj pozitívnemu príspevku čistého obchodu, pričom pokles dovozu prevýšil pokles vývozu.”

Oficiálne údaje ukázali medzikvartálny ročný pokles súkromnej spotreby o 26,9 % a fixné investície sa prepadli takmer o 68 %, keďže výstavba obytných budov sa zastavila v dôsledku nedostatku izraelských pracovníkov v dôsledku vojenskej mobilizácie a palestínskych pracovníkov ako druhej skupiny. boli väčšinou zakázaný vstup do Izraela od 7. okt.

Predtým viac ako 150 000 palestínskych robotníkov z okupovaného Západného brehu denne prichádzalo do Izraela za prácou v rôznych odvetviach, najmä v stavebníctve a poľnohospodárstve.

Izrael bude pokračovať v tom, čo robí, dokonca aj s „dočasným prímerím“, hovorí poradenská firma

Pokles HDP Izraela “bol oveľa horší, než sa očakávalo, a poukazuje na rozsah zásahu útokov Hamasu a vojny v Gaze,” uviedol v analýze Liam Peach, vedúci ekonóm pre rozvíjajúce sa trhy v londýnskej Capital Economics.

“Zatiaľ čo sa zdá, že oživenie nastane v 1. štvrťroku, rast HDP v roku 2024 ako celku teraz pravdepodobne zaznamená jednu z najslabších zaznamenaných mier.”

Izraelská high-tech ekonomika…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/20/israels-gdp-contracts-nearly-20percent-in-fourth-quarter-amid-gaza-war.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.