Novinky

Ruskú ekonomiku „čakajú veľmi ťažké časy“ napriek zlepšeným vyhliadkam: MMF

0 0

Kristalina Georgieva, výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu, na tlačovej konferencii v sídle MMF 14. apríla 2023.

Kevin Dietsch | Getty Images Novinky | Getty Images

Šéf Medzinárodného menového fondu varoval, že ruská ekonomika stále čelí výrazným protivetrom napriek tomu, že inštitúcia so sídlom vo Washingtone nedávno zvýšila rast.

Ruská ekonomika sa počas takmer dvoch rokov od spustenia rozsiahlej invázie na Ukrajinu ukázala byť prekvapivo odolná uprostred vĺn západných sankcií.

Medzinárodný menový fond koncom januára viac ako zdvojnásobil svoju prognózu tempa hospodárskeho rastu krajiny v tomto roku, keď ho zvýšil z októbrových 1,1 % na 2,6 %.

Napriek tomu vidí výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgieva ďalšie problémy pre krajinu so zhruba 145 miliónmi obyvateľov.

Georgievová v rozhovore s Danom Murphym z CNBC na Summite svetových vlád v Dubaji opísala, čo podľa nej poháňa rast Ruska a prečo prognóza nehovorí celý príbeh.

“To, čo nám hovorí, je, že toto je vojnová ekonomika, v ktorej štát – čo si pripomeňme, mal veľmi značnú rezervu vybudovanú počas mnohých rokov fiškálnej disciplíny – investuje do tejto vojnovej ekonomiky. Ak sa pozriete na Rusko, dnes, produkcia stúpa, (pre) armádu a (a) spotreba klesá. A presne tak vyzeral Sovietsky zväz. Vysoká úroveň výroby, nízka úroveň spotreby.“

Ruské výdavky na obranu od začiatku vojny raketovo vzrástli. Ruský prezident Vladimir Putin vlani v novembri schválil štátny rozpočet To zvýšilo vojenské výdavky na približne 30 % fiškálnych výdavkov, čo predstavuje takmer 70 % nárast od roku 2023 do roku 2024.

Očakáva sa, že výdavky na obranu a bezpečnosť budú tento rok tvoriť približne 40 % celkových výdavkov ruského rozpočtu, podľa…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/12/russias-economy-in-for-very-tough-times-despite-improved-outlook-imf.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.