Novinky

Nemecká ekonomika je na vratkej pôde a existuje len málo náznakov nádeje

0 0

Spolkový kancelár Olaf Scholz (SPD, rl), Robert Habeck (Aliancia 90/Zelení), spolkový minister hospodárstva a ochrany klímy a Christian Lindner (FDP), spolkový minister financií, sledujú diskusiu na začiatku rozpočtu týždeň.

Michael Kappeler | Picture Alliance | Getty Images

Dobré správy boli pre nemeckú ekonomiku zriedkavé. A najnovšie ekonomické údaje na tom veľa nezmenia.

Niekoľko kľúčových údajov za rok 2023, konkrétne továrenské objednávky, export a priemyselná výroba, bolo zverejnených minulý týždeň a naznačovalo slabý koniec roka, v ktorom sa objavili otázky o Nemecku. “chorý muž Európy” znovu vynoriť.

“Údaje potvrdzujú, že nemecký priemysel je stále v recesii,” povedal pre CNBC Holger Schmieding, hlavný ekonóm Berenberg Bank.

Priemyselná produkcia sa v decembri medzimesačne znížila o 1,6 % a v roku 2023 celkovo klesla o 1,5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vývoz – ktorý je hlavným základným kameňom nemeckej ekonomiky – klesol v decembri o 4,6 % a v priebehu roka o 1,4 % alebo 1,562 bilióna eur (1,68 bilióna dolárov).

Medzitým sa údaje o objednávkach v továrňach zdali na prvý pohľad sľubné, keďže v porovnaní s novembrom v decembri odzrkadľovali nárast o 8,9 %.

Ale tento rast „nie je veľkým dôvodom na pohodlie,“ povedala Franziska Palmasová, európska ekonómka Capital Economics pre CNBC, pričom vysvetlila, že je to vďaka niekoľkým veľkým objednávkam, ktoré majú tendenciu byť nestále. “Objednávky s výnimkou veľkých objednávok v skutočnosti klesli na postpandemické minimum,” dodala.

Celkovo za rok 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli výrobné objednávky o 5,9 %.

Zatiaľ čo tieto “tvrdé” údaje z decembra ešte nenaznačujú, že oživenie je v nedohľadne, najnovšia správa Indexu nákupných manažérov naznačuje, že to najhoršie môže byť vo výrobnom sektore čoskoro za nami, povedal Schmieding.

BDR Thermea: Väčšina nemeckých domácností potrebuje prejsť z ropy a plynu na obnoviteľné zdroje

“Hoci pri 45,5 je stále pod hranicou 50, ktorá…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/12/germanys-economy-is-on-shaky-ground-and-there-are-few-signs-of-hope.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.