Novinky

Lídri NATO chcú vojenskú alianciu „odolať tromfom“.

0 0

Bývalý americký prezident Donald Trump na snímke počas stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom vo Winfield House v Londýne 3. decembra 2019.

MIKULÁŠ KAMM | AFP | Getty Images

Keďže NATO tento týždeň na samite vo Washingtone oslavuje svoje 75. výročie, aliancia čelí známym nepriateľom a výzvam: vojna Ruska proti Ukrajine pokračuje, spojenectvá Moskvy s Čínou, Severnou Kóreou a Iránom sú silné a výdavky vojenskej koalície na obranu zostávajú zachované. vytrvalý bubák medzi členmi.

Pred nami je ďalšia známa, no nepredvídateľná výzva: možnosť ďalšej americkej administratívy vedenej bývalým prezidentom a republikánskym kandidátom Donald Trump.

Trump mal počas svojho posledného funkčného obdobia v rokoch 2017 – 2021 napäté a bojovné vzťahy s vojenskou alianciou, pričom kritizoval ostatné členské štáty za to, že nerešpektovali svoj záväzok z roku 2014 vynaložiť 2 % svojho národného hrubého domáceho zisku na výdavky na obranu.

Počas kampane za návrat do úradu v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Trump vo februári opäť otriasol členmi NATO, keď povedal, že neposkytne vojenskú ochranu žiadnemu členskému štátu, ktorý si nesplní svoje finančné záväzky voči bloku, a dokonca by „povzbudzoval“ protivníkov. “robiť, čo chcú” tomuto národu.

Prezident Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opúšťajú pódium po rodinnej fotografii počas výročného summitu predsedov vlád NATO v hoteli Grove vo Watforde v Británii 4. decembra 2019.

Peter Nicholls | Reuters

Tieto komentáre vyvolali pobúrenie v Bielom dome, ktorá ich v tom čase opísala ako „otrasné a neviazané“. Odchádzajúci generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal: „akýkoľvek návrh, že tu nie sme na to, aby sme chránili a bránili všetkých spojencov, podkope bezpečnosť nás všetkých a ohrozí našich vojakov, náš personál…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/07/10/nato-leaders-look-to-trump-proof-the-military-alliance.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.