Novinky

Šéf Fedu Powell povedal, že príliš dlhé držanie sadzieb na vysokej úrovni by mohlo ohroziť ekonomický rast

0 0

Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému USA, počas vypočutia Výboru pre bankovníctvo, bývanie a mestské záležitosti Senátu vo Washingtone, DC, USA, v utorok 9. júla 2024.

Tierney L. Cross | Bloomberg | Getty Images

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v utorok vyjadril obavu, že príliš dlhé držanie úrokových sadzieb by mohlo ohroziť ekonomický rast.

Líder centrálnej banky pripravil pôdu pre dvojdňové vystúpenie na Capitol Hill tento týždeň a povedal, že ekonomika zostáva silná, rovnako ako trh práce, napriek nedávnemu ochladeniu. Powell citoval určité zmiernenie inflácie, o ktorom povedal, že politici zostávajú odhodlaní znížiť svoj cieľ 2 %.

“Zároveň vzhľadom na pokrok dosiahnutý v znižovaní inflácie a ochladzovaní trhu práce za posledné dva roky nie je zvýšená inflácia jediným rizikom, ktorému čelíme,” uviedol v pripravených poznámkach. “Neskoré alebo príliš malé zníženie politických obmedzení by mohlo neprimerane oslabiť hospodársku aktivitu a zamestnanosť.”

Komentár sa zhoduje s blížiacim sa ročným výročím, kedy Federálny výbor pre voľný trh naposledy zvýšil referenčné úrokové sadzby.

Jednodňová úroková sadzba Fedu sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 5,25 % – 5,50 %, čo je najvyššia úroveň za posledných 23 rokov a je výsledkom 11 po sebe nasledujúcich zvýšení po tom, čo inflácia dosiahla najvyššiu úroveň od začiatku 80. rokov.

Trhy očakávajú, že Fed začne so znižovaním sadzieb v septembri a pravdepodobne nadviaže na ďalšie zníženie o štvrť percentuálneho bodu do konca roka. Členovia FOMC však na svojom júnovom stretnutí indikoval len jeden rez.

“Posilnite našu dôveru”


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/07/09/fed-chief-powell-says-holding-rates-high-for-too-long-could-jeopardize-economic-growth.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.