Novinky

Island chce prepracovať svoju politiku turistických daní, aby bojovala proti nadmernému turizmu

0 0

Geotermálne kúpele Blue Lagoon neďaleko rybárskeho mestečka Grindavik na Islande 23. mája 2024.

John Moore | Getty Images Novinky | Getty Images

Island chce turistov hrnúť sa do jej bublajúcich horúcich prameňov, malebných ľadovcových čiapok a lávovej krajiny podobnej lunárnej krajine – ale nie na úkor jej obyvateľov alebo prírodného prostredia.

Malá severská krajina známa ohňom a ľadom nie je sama. Od Amsterdam do Benátkyhorúce miesta po celom svete zaviedli opatrenia pokúsiť sa zakročiť proti negatívne dopady nadmernej turistikypri zachovaní toho, čo je často veľmi významným zdrojom príjmov.

“Stále sa snažíme formovať daňový systém pre sektor cestovného ruchu pre budúcnosť,” povedal islandský premiér Bjarni Benediktsson pre CNBC prostredníctvom videokonferencie.

“Chceli by sme sa viac prikloniť k systému, kde platí užívateľ. Ako to vidím ja, chceli by sme ísť viac smerom k prístupovým poplatkom k magnetom, ako ich nazývame, po celej krajine,” povedal Benediktsson.

“Týmto spôsobom by sme mohli kontrolovať dopravu. Takže pri vrcholnom dopyte by sme mohli mať vyššiu daň, ktorú by sme mohli kontrolovať úpravou poplatkov počas dňa alebo medzi mesiacmi alebo počas časti roka. Ale toto je stále vo vývoji.”

Islandská vláda obnovila svoj tzv turistická daň začiatkom roka s cieľom získať finančné prostriedky na programy udržateľnosti a zmierniť environmentálne dopady masového turizmu.

Poplatok, ktorý bol pozastavený počas pandémie Covid-19, uplatňuje nominálny poplatok 600 islandských korún (4,34 USD) na hotelové izby, pričom rôzne náklady sa vzťahujú aj na kempingy, mobilné domy a výletné lode.

Na ceste vedúcej do známej turistickej destinácie Blue Lagoon neďaleko Grindaviku na západnom Islande sa 8. februára 2023 vylieva roztavená láva.

Kristin Magnussonová Afp | Getty Images

Benediktsson opísal, že jeho predchodca znovu zaviedol…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/06/17/iceland-wants-to-revamp-its-tourist-tax-policy-to-fight-overtourism.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.