Novinky

Irán útočí na Sýriu, Irak a Pakistan, keď napätie na Blízkom východe stúpa

0 0

Pozrite si úplný rozhovor CNBC s iránskym ministrom zahraničných vecí v Davose, keď eskaluje napätie v Červenom mori

DUBAJ, Spojené arabské emiráty – V priebehu 24 hodín Irán spustil raketové a bezpilotné útoky na ciele v troch krajinách – Iraku, Sýrii a Pakistane – a urobil mimoriadny krok, keď oznámil svoju zodpovednosť za útoky, čím vyvolal hnev svojich susedov.

Tento vývoj zvýšil obavy z možnosti širšieho konfliktu na Blízkom východe, keďže vojna medzi Izraelom a Hamasom a každodenné izraelské bombardovanie enklávy Gazy prekročili hranicu 100 dní.

Bagdad odvolal svojho veľvyslanca v Iráne po pondelňajšom nočnom útoku na jeho severný poloautonómny región Kurdistan, ktorý zabil štyroch civilistov a najmenej šiestich zranil. Teherán uviedol, že cieľom útoku bolo izraelské špionážne centrum neďaleko amerického konzulátu v kurdskom hlavnom meste Erbil. Iracký kurdský premiér Masrúr Barzání odmietol tvrdenie Iránu a útok označil za “zločin proti kurdskému ľudu”.

Iracké ministerstvo zahraničných vecí medzitým označilo útoky za “porušenie medzinárodného práva” a oznámilo, že podá sťažnosť Bezpečnostnej rade OSN. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že Irán “prispieva k eskalácii regionálneho napätia – a musí sa zastaviť”.

Iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amirabdollahian v utorok večer na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose pre CNBC obhajoval kroky svojej krajiny.

Útoky iránskych síl boli “v súlade s bojom proti terorizmu a legitímnou sebaobranou,” povedal minister a dodal: “Nemáme žiadne výhrady, pokiaľ ide o zabezpečenie nášho národného záujmu s akoukoľvek inou krajinou.”

Tím civilnej obrany vykonáva pátracie a záchranné operácie v poškodenej budove po raketovom útoku Iránskych Revolučných gárd (IRGC) na hlavné mesto kurdského regiónu Arbíl 17. januára 2024.

Safin Hamid | AFP | Getty…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/17/isolated-iran-strikes-syria-iraq-and-pakistan-further-sparking-middle-east-tensions.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.