Novinky

19. decembra 2023 – Výbuch sopky na Islande

0 0


Na polostrove Reykjanes bolo v utorok vidieť, ako roztavená láva vystupuje z pukliny.
Na polostrove Reykjanes bolo v utorok vidieť, ako roztavená láva vystupuje z pukliny. Kristinn Magnusson/AFP/Getty Images

Úrady na juhozápade Islandu zriadili kontrolné stanovište asi päť míľ od zóny erupcie – najbližšieho bodu k lávovému prúdu, kde sa ľudia zhromažďujú, aby ich sledovali.

Posádka CNN mala prístup do perimetra a bola privedená menej ako míľu od aktívnych trhlín.

“Uvidíte, keď sa trochu priblížite, masívne, tryskajúce lávové fontány,” povedal hlavný medzinárodný korešpondent CNN Fred Pleitgen.

Udalosť sa považuje za puklinovú erupciu, čo znamená, že láva vytryskne z dlhej trhliny v zemskom jadre, ktorá sa môže rozprestierať na míle ďaleko. Dobrou správou, povedal Pleitgen, je, že tento typ erupcie neposiela popol do atmosféry, čo by mohlo narušiť leteckú dopravu. Puklinové erupcie však môžu trvať dlho a môžu tiež uvoľňovať nebezpečné plyny, hovoria odborníci.

“Vidíme veľa lávy, ktorá sa chrlí do…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnn.com/europe/live-news/iceland-volcano-eruption-12-19-23/index.html
Obrázok zdroj: CNN.COM

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.