Novinky

Výskumníci vytvorili AI na čítanie myšlienok

0 0


Austrálski vedci predstavili technológiu DeWaves, ktorá prekladá ľudské myšlienky do zrozumiteľného textu. Štúdia bola publikovaná na predtlačovom serveri a prezentovaná na konferencii NeurIPS 2023.

Výskumníkom z University of Technology Sydney (UTS) sa podaril prelom v oblasti umelej inteligencie a neurovedy. Ich vývoj s názvom DeWaves je schopný prekladať myšlienky do textu pomocou neinvazívnej technológie, ktorá vyžaduje iba zariadenie, ktoré tesne prilieha k telu.

Počítačový vedec Chin-Ten Lin z UTS uviedol, že ich výskum predstavuje prvý úspešný pokus priamo preložiť surové EEG vlny do zrozumiteľného jazyka. Tento krok sľubuje uľahčenie komunikácie pre ľudí so zdravotným postihnutím, ako sú ľudia, ktorí prežili mozgovú príhodu alebo paraplegici.

DeWaves funguje na základe EEG, zaznamenáva mozgové vlny pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa nosí na hlave, a následne ich prevádza na text. Výskumníci už dosiahli presnosť prekladu viac ako 40 %, čo je 3 % zlepšenie oproti predchádzajúcim metódam.

Dôležitým rozdielom medzi DeWaves a inými technológiami je jej neinvazívnosť. Zatiaľ čo invazívne metódy vyžadujú chirurgický zákrok alebo drahé vybavenie, DeWaves používa jednoduché nástroje na čítanie mozgových vĺn.

Napriek úspechu sa výskumný tím snaží zvýšiť presnosť na 90 %, porovnateľnú s konvenčným jazykovým prekladovým softvérom alebo softvérom na rozpoznávanie reči.

DeWaves je dôležitým krokom v oblasti asistenčných technológií a umelej inteligencie, ktorý umožňuje vývoj dostupnejších a intuitívnejších metód interakcie človek-stroj.Zdroj článku: anomalien.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.