Novinky

Mpox v Spojených štátoch rýchle fakty

0 0

CNN

Tu je pohľad na mpox, predtým známy ako monkeypox, v Spojených štátoch. V roku 2022 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu za stav verejného zdravia medzinárodného významu. Vírus pochádza z Afriky a je bratrancom kiahne vírus.

V novembri 2022 WHO premenuje vírus opičích kiahní na mpox po spolupráci s Medzinárodným výborom pre taxonómiu vírusov (ICTV) na premenovaní vírusu pomocou nestigmatizujúcej, neurážlivej sociálnej a kultúrnej nomenklatúry.

(Zdroj: Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb)

Mpox je poxvírus. Vo všeobecnosti spôsobuje pupienky alebo pľuzgiere a príznaky podobné chrípke, ako je horúčka. Ochorenie je zriedkavo smrteľné.

Mpox sa šíri cez úzky kontakt. To zahŕňa priamy fyzický kontakt s léziami, ako aj „respiračné sekréty“ zdieľané prostredníctvom interakcie tvárou v tvár…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnn.com/2022/09/05/health/monkeypox-fast-facts/index.html
Obrázok zdroj: CNN.COM

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.