Novinky

Zem má zabudovanú ochranu pred asteroidmi

0 0


Asteroidy nie sú len putujúce vesmírne skaly, ale potenciálna hrozba pre Zem. Čo ak však Zem už má proti nim zabudovanú vlastnú obranu? Nedávny výskum zverejnený na predtlačovom serveri arXiv predkladá neobvyklú teóriu: gravitačné sily Zeme môžu slúžiť ako jej tajný štít proti asteroidom.

Naša planéta využíva silné gravitačné interakcie s inými nebeskými telesami na rozbitie asteroidov, ktoré sa k nej približujú. Tieto slapové sily, podobné tým, ktoré vysvetľujú príliv a odliv Zeme spôsobený Mesiacom, môžu byť také intenzívne, že objekty podliehajú slapovým poruchám a spôsobujú ich roztrhnutie.

Pozorovania fragmentov kométy Shoemaker-Levy 9 po jej zrážke s Jupiterom v roku 1994 poskytli prvé potvrdenie tohto javu. Astronómovia však už desaťročia hľadajú dôkaz, že Zem alebo iné pozemské planéty by mohli mať podobný účinok na asteroidy a kométy.

Planetárny vedec Mikael Granvik zo Švédskej technickej univerzity v Luleå viedol výskum, ktorý sa priblížil k vyriešeniu vyššie uvedeného javu.

Jeho objav je spojený s hľadaním gravitačne narušených blízkozemských asteroidov (NEAS) a poskytuje presvedčivý dôkaz, že gravitačné sily našej planéty nie sú len abstraktným pojmom, ale faktorom schopným rozbiť asteroidy na malé kúsky.

Na základe modelovania trajektórií asteroidov Grunwick a kolega Kevin Walsh z Southwest Research Institute zistili, že kolízie s kamennými planétami môžu spôsobiť, že asteroidy stratia významnú časť svojej hmoty a premenia ich na prúdy trosiek.

Nové údaje ukazujú, že malé úlomky asteroidov, hoci nepredstavujú hrozbu pre život na planéte, môžu napriek tomu zvýšiť pravdepodobnosť lokálnych kolízií, aké sa vyskytli v Tunguzke a Čeľabinsku.

Granwick ubezpečuje, že asteroidy menšie ako 1 km v priemere nepredstavujú kritickú hrozbu, ale zvyšujú pravdepodobnosť incidentov. Je však potrebné pamätať na ďalšie riziká, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku vytvárania nových oblakov trosiek.Zdroj článku: anomalien.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.