Novinky

čo vedci zistili

0 0


Otázka vedomia umelej inteligencie zostávala dlho záhadou pre vedcov, filozofov a technológov. Správa výskumníkov, publikovaná na predtlačovom serveri arXiv, predstavuje niektoré kľúčové indikátory, ktoré možno použiť na určenie, či je softvér vedomý.

Jednou zo základných otázok, ktorým vedci čelia, je: „Je umelá inteligencia schopná vedomia? Neexistuje jediná teória o vedomí, čo robí tento výskum ešte náročnejším a fascinujúcim.

Tím výskumníkov zvažoval rôzne prístupy a hypotézy v snahe nájsť indikátory vedomia v AI. Zamerali sa na teóriu globálneho pracovného priestoru, ktorá integruje schopnosť myslieť a vykonávať úlohy paralelne.

Spolu s tým skúmali ukazovatele z teórie vyššieho rádu, vrátane všímavosti a prediktívneho spracovania.

Vo svojej správe tím dospel k záveru, že v súčasnosti nie je pri vedomí žiadny z existujúcich systémov umelej inteligencie. Zdôraznili však, že nedostatok vedomia v súčasnej AI neznamená, že existujú technické obmedzenia pri vytváraní podobných systémov, ktoré môžu spĺňať tieto metriky.

“Toto je obrovská otázka,” povedala spoluautorka štúdie Liad Mudrik. “Hľadanie je vzrušujúce… Jedným z kľúčových aspektov projektov zameraných na definovanie vedomia je schopnosť priblížiť nás k vytvoreniu jasných kritérií pre vedomie.”

Vedomie v AI môže byť náhodným vedľajším účinkom jej zložitosti. Vzhľadom na to, že vedomie u zvierat je spojené s vysokou úrovňou kognitívnych schopností, pokročilejšie systémy umelej inteligencie sa môžu náhle stať vedomím bez predchádzajúceho plánovania.

Hoci vedci ešte nedospeli ku konečným záverom, tento krok nás približuje k pochopeniu podstaty vedomia a jeho možným prejavom v strojoch.

Pri hľadaní vedomia v strojoch existuje jasná trajektória, ale základné otázky zostávajú otvorené, čo zdôrazňuje dôležitosť ďalšieho výskumu v tejto oblasti.Zdroj článku: anomalien.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.